BTALU

Bjælkebærere

Bjælkebærerne BTALU anvendes til skjulte bjælke/søjlesamlinger. Der kan udføres samlinger med lodret hældning på op til 45°. Til en aktuel tømmerhøjde vælges beslaghøjde ca. 32 mm mindre end denne.
I BTALU bjælkebærerne, der er fremstillet af aluminium, bores dornhuller under montagen. Dornhuller bores først i sekundærbjælken, og hullerne bruges som skabelon for boring af huller i aluminium.

CE mærket
Aftalegrundlag
Anvendelsesklasse 3
Brandmodstandsdygtig 30 min
Aluminium
Outdoor

Produktinformationer

Billeder

Egenskaber

Materiale

  • Aluminium EN AW-6082 T6, i henhold til EN 755
  • Tykkelse: 6 mm

Fordele

  • Nem at montere
  • Høj bæreevne
  • Brandhæmmende i op til 30 minutter. Kontakt teknisk afdeling for yderligere detaljer.

Applikationer

Samlinger

  • Hovedbjælke: massivt træ, limtræ
  • Sekundærbjælke: massivt træ, limtræ

Anvendelsesområder

  • Anvendes til skjulte samlinger af bjælker i træ

Teknisk data

Dimensioner

Dimensioner

Art. nr. DB nr. Min. bjælke højde [mm] Dimensioner [mm] Huller, HB Huller, SB Antal pr. kasse
A B C t Ø5 Ø8 Ø12
BTALU90186248514286109626164-25
BTALU120182191017211610962620-325
BTALU160182191721215610962628-425
BTALU200186248925219610962636-515
BTALU240182192029223610962644-615
BTALU30005104612-3000109626---1

HB: hovedbjælken; SB: sekundærbjælken

Dornhuller skal bores iht. hulmønstret i ETA-07/0245.

Karakteristisk bæreevne - Bjælke-bjælkesamling

Art. nr. Karakteristisk bæreevne - Bjælke-bjælkesamling - Fuld udsømning [kN]
Udsømning R1,k  = R2.k
HB SB Længden af dornen [mm]
Antal Type Antal Type 60 80 100 120 140 160
BTALU9016CNA4.0x504STD810.811.812.913.713.713.7
BTALU12020CNA4.0x503STD1217.318.219.420.722.323.9
BTALU16028CNA4.0x504STD122829.531.233.335.738.2
BTALU20036CNA4.0x505STD1239.841.944.347.250.453.9
BTALU24044CNA4.0x506STD1252.254.957.961.765.970.3

HB: hovedbjælken; SB: sekundærbjælken

Længden af dornen er lig med bredden af sekundærbjælken.
For bjælker med en hældning β skal bæreevnen ganges med faktoren.

β15°30°45°
Faktor1.00.950.90.85

Det er kun nødvendigt for samlinger med mindre end 7 dorne i bjælken.

Karakteristisk bæreevne - Bjælke-bjælkesamling - R3.k og R4.k

Art. nr. Karakteristisk bæreevne - Bjælke-bjælkesamling - Fuld udsømning [kN]
Udsømning Karakteristisk bæreevne [kN]
HB SB R3,k R4,k
Antal Type Antal Type Længden af dornen [mm]
60 80 100 120 140 160
BTALU9016CNA4.0x504STD81.51.92.32.73.13.67.8
BTALU12020CNA4.0x503STD122.22.93.54.24.85.69.8
BTALU16028CNA4.0x504STD122.93.64.45.36.2713.7
BTALU20036CNA4.0x505STD123.54.45.46.47.48.417.6
BTALU24044CNA4.0x506STD124.25.36.47.48.69.821.6

HB: hovedbjælken; SB: sekundærbjælken

Længden af dornen er lig med bredden af sekundærbjælken.
Bæreevnerne R4,k gælder for alle længder dorne.

Karakteristisk bæreevne - Bjælke-søjlesamling

Art. nr. Karakteristisk bæreevne - Bjælke-søjlesamling - delvis udsømning
Udsømning Søjle-
bredde
Karakteristisk bæreevne [kN]
HB SB Min. R1,k = R2.k
Antal Type Antal Type Længden af dornen [mm]
60 80 100 120 140 160
BTALU908CNA4.0x504STD89699.910.911.611.611.6
BTALU12012CNA4.0x503STD129614.715.516.617.919.420.7
BTALU16016CNA4.0x504STD129623.224.42627.93032
BTALU20020CNA4.0x505STD129632.434.136.238.741.243.4
BTALU24024CNA4.0x506STD129642.144.346.849.752.353.2

HB: hovedbjælken; SB: sekundærbjælken

Længden af dornen er lig med bredden af sekundærbjælken.
For bjælker med en hældning β skal bæreevnen ganges med faktoren.

β15°30°45°
Faktor1.00.950.90.85

Det er kun nødvendigt for samlinger med mindre end 7 dorne i bjælken.
Bæreevnerne R4,k gælder for alle længder dorne.
Bæreevnerne i denne tabel gælder også ved bjælke-bjælke samling med delvis udsømning.

Karakteristisk bæreevne - Bjælke-søjlesamling - R3.k og R4.k

Art. nr. Karakteristisk bæreevne - Bjælke-søjlesamling - delvis udsømning
Udsømning Søjle-
bredde
Karakteristisk bæreevne [kN]
HB SB Min. R3,k R4,k
Antal Type Antal Type Længden af dornen [mm]
60 80 100 120 140 160
BTALU908CNA4.0x504STD8961.51.92.32.72.72.73.9
BTALU12012CNA4.0x503STD12962.22.93.54.24.85.65.9
BTALU16016CNA4.0x504STD12962.93.64.45.36.277.8
BTALU20020CNA4.0x505STD12963.54.45.46.47.48.49.8
BTALU24024CNA4.0x506STD12964.25.36.47.48.69.811.8

HB: hovedbjælken; SB: sekundærbjælken

Længden af dornen er lig med bredden af sekundærbjælken.
Bæreevnerne R4,k gælder for alle længder dorne.

Installation

Installation

Fastgørelse

  • Ved montage på hovedbjælken/søjlen anvendes CNA4,0xℓ kamsøm eller CSA5,0xℓ beslagskruer
  • I sekundær-bjælken skæres slids i endetræ på 7-8 mm samt forbores for dorne Ø8 eller Ø12 (anvend evt. boreskabeloner). Afstand fra dornhul til kanten af bjælken skal være min 36 mm for Ø12 dorne samt 25 mm for Ø8 dorne.

 

Monteringsvejledning

  • BTALU skæres til den ønskede længde (de karakteristiske værdier gælder for en maksimal højde på 600 mm)
  • Fastgør BTALU i hovedbjælken med kamsøm CNA4,0x50

Sådan gør du:

  • Gør klar til bjælkebæreren ved at skære en slids i sekundærbjælkens endetræ
  • Dornhuller forbores, gerne ved brug af boreskabelon (Ø8 eller Ø12)
  • Montér bjælkebæreren på søjlen eller bjælken med CNA kamsøm eller CSA beslagskruer
  • Der anvendes dorne med d=12 mm (bjælkebærer 90 dog d=8 mm). Dornenes længde afpasses bjælkebredden
  • Placér den øverste dorn i sekundærbjælken, mens den endnu ligger på jorden
  • Hæng sekundærbjælken op i montageslidsen i beslaget.
  • De sidste dorne slås i
     

 

Certificeringer

Ydeevnedeklaration (DoP)

ETA godkendelse (European Technical Assessment)

Downloads

CAD og BIM bibliotek

3D Simplified

Buy from Distributor

No items available.

Contact

Simpson Strong-Tie Danmark

Simpson Strong-Tie A/S

CVR 65653818
Hedegaardsvej 11
8300 Odder
Danmark